Cilj ove web stranice je obrazovati internetske korisnike o IPv6 protokolu i potaknuti ih da kontaktiraju svoje telekom operatere kako bi zatražili omogućavanje IPv6 pristupa internetu. Veća adaptacija IPv6 protokola u Hrvatskoj počinje od samih korisnika, budući da svi koriste usluge nekog od telekom operatera. Trenutno, stopa primjene IPv6 u hrvatskom internetskom prostoru iznosi oko 5%, što nas stavlja na treće mjesto od kraja u južnoj Europi. Ova niska stopa adaptacije nije povezana s razinom razvoja zemlje, već s interesom korisnika i voljom telekom operatera da omoguće IPv6. Telekom operateri su izjavili da su spremni za implementaciju IPv6, ali da korisnici nisu do sada iskazali značajan interes za ovu tehnologiju. Stoga, dragi korisnici, ovaj poziv je upućen upravo vama: zatražite od svojeg telekom operatera da vam omogući pristup internetu putem IPv6. Za osnovnu provjeru dovoljno je posjetiti stranicu poput https://test-ipv6.com gdje će se provjeriti da li je omogućen IPv6. Za detaljnu provjeru trebalo bi provjeriti postavke računala, kao i mrežne opreme koju koristite za pristup internetu da li je IPv6 omogućen. Naravno, možete. Na raspolaganju su Vam barem tri opcije: 1) koristiti uslugu “brokera za tunel” (engl. tunnel broker) koja omogućava korištenje IPv6 preko IPv4 tunela. Preporučeno je koristiti Hurricane Electric tunel broker, ali postoje i drugi tunel brokeri. 2) zakupiti (virtualni) poslužitelj koji ima i IPv6 omogućen, te podesiti IPv6 preko IPv4 tunel poput Wireguard
- plaćate cijenu poslužitelja 3) registrirati autonomnu mrežu (ASN) kod RIPE, te pribaviti IPv6 adresni prostor kojeg želite “oglašavati” (engl. announce) na internetu Napomena: Kod sve tri opcije postoje velike šanse da IPv6 adresni prostor neće pripadati Hrvatskoj. Hrvatski streaming servisi, kao i neki portali koji ograničavaju pristup na temelju geolokacije, će vas u tom slučaju početi blokirati. Najbolje je kada Vam telekom operater omogući IPv6 pristup internetu, iz Hrvatskog IPv6 adresnog prostora. Korištenje javnih IPv6 adresa s 128-bitnim adresama i 64-bitnim IPv6 LAN segmentom, koji sadrži 18,446,744,073,709,551,616 adresa, ne predstavlja problem. Zbog ogromnog broja dostupnih adresa, koriste se privremene adrese koje operativni sustav rotira, čime se onemogućava praćenje aktivnosti korisnika na temelju same IPv6 adrese. Uvijek postoji mogućnost korištenja privatnih IPv6 adresa (ULA adresa) ako ne želite koristiti javne (GUA) adrese.Koja je svrha ove web stranice?
Što je IPv6?
IPv6 (Internet Protocol verzija 6) je najnovija verzija Internet protokola, dizajnirana da zamijeni svoj prethodnik, IPv4. IPv6 pruža značajno veći prostor adresa, poboljšanu sigurnost i efikasniju rutiranje, što ga čini ključnim za suvremene mrežne infrastrukture.
Kako provjeriti da li je omogućen IPv6?
Mogu li koristiti IPv6 ako nemam omogućen IPv6 pristup internetu kod svog telekom operatera?
- u pravilu su besplatni servisi
- brzine su ograničene
- autonomna mreža se naplaćuje godišnje
Kako mogu zatražiti IPv6 pristup od telekom operatera?
Dovoljno je poslati zahtjev službi za korisnike telekom operatera u kojem iskazujete interes za IPv6 i tražite omogućavanje IPv6 pristupa internetu. Za više informacija, pogledajte upute ovdje
Trebam li IPv6?
Ako vam vaš telekom operater još uvijek ne nudi IPv6, onda ne možete iskusiti punu prednost korištenja IPv6 stranica na internetu. Korištenje isključivo IPv4 pristupa ograničava vaš pristup IPv6 poslužiteljima i adresama, i obrnuto. IPv6 je standard koji postoji već 25 godina, pa je prirodno pitati se zašto još uvijek nije široko rasprostranjen kao IPv4.
Koje su značajke IPv6?
Prošireni adresni prostor
Poboljšana sigurnost
Efikasnije rutiranje
Podrška za mobilnost
Koje su prednosti IPv6?
Skalabilnost
Sigurnost
Efikasnost
Gdje se može koristiti IPv6?
Poslovne mreže
Internet stvari (IoT)
Mobilne mreže
Da li sam siguran ako koristim javne IPv6 adrese?